While You were Sleeping [1995] Film Afişi

Merhaba Arkadaşlar,

2018 hızla tükenirken, bir yumuşak sıcak yılbaşı filmi daha anlatmak istedim. Filmimizin ismi While You Were Sleeping. Sen Uyurken anlamına geliyor ki Türkçe vizyon adı aynı zamanda. Bazen denk geliyor işte, Türkçe isim için fazla uğraşmak zorunda kalmıyorlar ve orijinal isimle de tutarlı oluyor :) Bu cümle aynı zamanda filmin kapanış cümlesi.

Filmimizin kahramanı, Lucy adında genç bir kız. Kimsesi yok, bir tren istasyonunda gişe görevlisi olarak çalışıyor. Bir gün uzaklara gitme hayaliyle pasaportunu yanında taşıyor, öte yandan ailesi olmadığı için tüm tatillerini çalışarak geçiriyor. Yine bir noel arifesinde çalışırken, bir süredir gördüğü ve uzaktan platonik bir aşk beslediği genç adamın iki serseri tarafından raylara itildiğini görüyor. Yardım etmek için yanına koşup raylara atlıyor fakat baygın adamı uyandıramıyor, gelen trenin önünden son anda kenara çekiyor.

Hastanede, aileden olmadığı için yanına girmesine izin vermiyorlar. Kendi kendine "ama ben onunla evlenecektim..." dediğini duyan bir hemşire, Lucy'yi komadaki genç adamın yanına alıyor. Bu arada genç adamın kalabalık ailesi geliyor, bir telaş, vaveyla, ne oldu nasıl oldu derken bir yanlış anlama sonucu Lucy'yi hem oğulları Peter'in nişanlısı hem de hayatını kurtaran kişi olarak (ikinci kısmı doğru) bağırlarına basıyorlar. Bu çok içten karşılama ve bir de kalp krizi riski taşıyan büyükanne olunca Lucy de o an bir şey diyemiyor. Sonrasında ise söylemek istemiyor çünkü uzun zamandır yalnızken, birdenbire olanca kalabalığı, gürültüsü ve sarıp sarmalayan sevgi ve şefkatiyle kendini bir ailenin içinde buluyor.

Bu olay sayesinde, epeydir kendilerinden uzaklaşmış olan Peter ile tekrar bağ kurmuş olmaktan mutlu olan aile, Lucy'yi noel için eve davet ediyor ve orada diğer oğulları Jack ile tanışıyor. Jack durumdan işkillenip Lucy'yi sorgulamaya başlıyor. Bir yandan da karşılıklı olarak birbirlerinden etkileniyorlar. Başka bir takım yanlış anlaşılmalarla işler gittikçe karışıyor, olaylar gelişiyor...

While You Were Sleeping, tam bir romantik komedi. Aynı zamanda dram özellikleri de taşıyor. Aile filmi de aslında bana sorarsanız, öte yandan öyle çok büyük ve önemli ailevi meseleleri çözdüğünü söylemek zor. Yine de sıcak, sevimli, içten bir film. Bir de eğlenceli. Abartılı olmayan küçük tesadüfler bazen durumu çözerken bazen de işleri karmakarışık hale sokuyor. Türünün en güzel örneklerinden biri.

Buraya kadar yazdım ve sonra bir durdum kaldım... yazdıklarım bir türlü yeterli gelmedi çünkü. Sonra bir düşündüm ben bu filmi neden seviyorum diye. Sanırım iflah olmaz bir romantik olduğum için, her ne kadar yiğitliğe halel gelmesin diye belli etmesem de :) Bir yandan da hayat yer yer o kadar bunaltıcı ki hele de son yıllarda, insan nefes alacağı bir aralığa ihtiyaç duyuyor. Bu film de, izlediğimde kendimi iyi hissettiren filmlerden. Çok insani bir ihtiyaca, sevme ve sevilme, ait olma ihtiyacına dair bir hikaye anlatıyor.

Tüm karakterler son derece gerçek ve insanı hemen hikayenin içine alıyor. Özellikle Sandra Bullock ve Bill Pullman, en sevdiğim rollerinden birinde burada. İkisi de son derece sahici ve inandırıcı birer karakter çiziyor. İkisi de "içimizden biri", mahallemizin çocuğu ve kızı kıvamındalar. Hoş, son yıllarda mahalle kavramı da, mahalleli kavramı da epeyce ve nahoş biçimde değişti ya neyse, konumuza dönelim. Yönetmen Sam Goldwyn, şöyle demiş: "Oyunculukta en önemli şey, dürüstlüktür. Bunu taklit etmeyi öğrendiğiniz vakit, olmuşsunuz demektir." Bunlarınki de o hesap :)

Oyunculardan bahsedelim biraz da. Önce hanımlar :)

Sandra Bullock, işte ta bu filmin vakitlerinden beri takip ettiğim bir oyuncu. İzleyip beğendiğim filmleri şöyle:

- 1994 yapımı Speed (Hız Tuzağı) filminde Keanu Reeves ile birlikte yer aldı. Bindiği otobüse bomba konulmuştu ve yolcular inerse veya belli hızın altına düşerse patlayacaktı.

- 1998 yapımı Practical Magic (Aşkın Büyüsü) filminde, küçük bir kasabada egzantrik ikiz teyzeleri tarafından yetiştirilen cadı ikiz kızkardeşten esmeri canlandırdı. Kızkardeşi Nicole Kidman ile birlikte, küçük kasabanın önyargıları ve gerçek aşkı bulmalarını engelleyen bir de lanet ile uğraşıyorlardı.

- 2000 yapımı 28 Days (28 Gün) filminde, alkol ve uyuşturucu sorunu olan bir yazar olarak, hapis yerine 28 günlük mecburi rehabilitasyon programına katılıyordu.

- Yine 2000 yapımı Miss Congeniality (Güzel Dedektif) filminde, alınan tehdit mesajları sonucu etkinliğin bombalanmasını engellemek amacıyla, bir güzellik yarışmasına gizli ajan olarak sokulan FBI ajanı "Dirty Harriet" idi.

- 2006 yapımı The Lake House (Göl Evi) isimli fantastik filmde, göl kıyısında bir ev alan yalnız bir doktoru canlandırdı. Evin eski sahibi mimar bir Keanu Reeves ile mektuplaşmaya başlıyorlar ancak faklı zaman dilimlerinde yaşadıklarını fark ediyorlardı.

- 2009 yapımı The Proposal (Teklif) filminde, baskıcı bir Kanadalı patron olarak, ABD'de kalabilmek için, yükselmek isteyen erkek asistanını kendisiyle evlenmeye zorluyordu.

- 2013 yapımı Gravity (Yerçekimi) filminde, bir kaza sonucu birbirlerine bağlı kalakalan ve hayatta kalma mücadelesi veren iki astronottan birini canlandırdı.

Bill Pullman da sevdiğim oyunculardan. Onun izlediğim ve sevdiğim filmleri şöyle:

- 1992 yapımı A League of Their Own (Kızlar Sahada) filminde, 2. Dünya Savaşı döneminde ABD'de kurulan Kızlar Beyzbol Liginin en iyi oyuncularından biri olan Geena Davis'in savaştan dönen kocasını canlandırdı. (Gerçek bir hikayedir.)

- 1993 yapımı Sleepless in Seattle (Sevginin Bağladıkları) filminde, Meg Ryan'ın heyecansız, sakin ve "tam ona göre" olan nişanlısını canlandırdı.

- 1995 yapımı When You Were Sleeping (Sen Uyurken), açık ara en sevdiğim filmi.

- 1996 yapımı Independence Day (Kurtuluş Günü) filminde, uzaylı istilası altındaki bir ABD'nin başkanını canlandırdı.

- 2016 yapımı Independence Day: Resurgence (Kurtuluş Günü 2: Yeni Tehdit) filminde, Amerikan başkanı rolüne geri döndü.

Başka izlediğim filmini bulamadım. Sevdiğim bir oyuncu ama çok da iyi takip edememişim doğrusu.

Böyleyken böyle. Umarım izler ve seversiniz. İzleyeyenler de iki kelam ederlerse sevinirim. Hepinize iyi seyirler, iyi seneler :)


 

Yorum yapma yetkiniz yok