Full Monty [1997] Film Afişi

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni yılın ilk filmi olarak The Full Monty filmini anlatmaya karar verdim. Nereden çıktı derseniz, film sayesinde tanıştığım Hot Stuff şarkısı az önce radyoda çaldı, aha dedim neden bu filmi anlatmıyorum :)

Türkçe olarak Anadan Doğma ismi uygun görülen filmin orijinal adı, "sonuna kadar, bütünüyle, tam olarak" anlamlarına gelen bir deyim. 1997 tarihli film, bir ingiliz yapımı.

Filmimiz, bir zamanlar İngiltere'nin "Çelik Şehri" olan Sheffield'da geçer. Şehir artık o muazzam çelik sanayisine ev sahipliği etmemektedir, fabrikaların pek çoğu kapanmış ve çok sayıda çelik işçisi işsiz kalmıştır. Başkaca da fazla iş imkanı olmayan şehirde, genel bir umutsuzluk havası hakimdir. İş ve işçi bulma bürolarında uzun kuyruklar vardır.

Filmimizin kahramanı Gary (Gaz) da eski bir çelik işçisidir ve ortak velayetin getirdiği maddi sorumlulukları yerine getiremediği için oğlunu kaybetmek üzeredir. Eski eşi tarafından sorumsuzlukla suçlansa da oğlunu sevmekte ve elinden geleni yapmaktadır. Öte yandan faturaları bile ödeyemeyecek duumdadır, nerede kaldı nafaka ödemek. Yakın arkadaşlarının durumu da pek farklı değildir: Kankası Dave depresyondadır, şişman olduğu için karısının artık kendisiyle ilgilenmediğini düşünmektdir; Lomper annesine bakmak zorundadır ve intihar eğilimi vardır; Gerald altı aydır işsiz olduğu halde karısına söyleyememiştir, her gün işe gidiyorum diye evden çıkarak karısına yalan söylemektedir.

Gaz bir gün yerel bir gece kulübünde, basit bir striptiz gösterisine kadınların ne kadar ilgi gösterdiğini ve para harcadığını görünce (salon dolu olduğu gibi dansçılara verilen bahşişler de cabası), neden biz de yapmayalım diye düşünür. Sonuçta yapacak başka bir şey yoktur, hem kaybedecek ne vardır? Bir de tutarsa... Arkadaşlarını ikna eder, bir de seçme yaparlar ve Horse ile Guy da ekibe katılır. Pratik yapmaya başlarlar, Gaz'ın oğlu Nathan'ın da yardımıyla seyirciyi coşturucu müzikler seçerler ve afiş bastırırlar. Afişleri asarlarken iki kadın görür ve sizin numaranız ne gibisinden bir şey sorar. Gaz da daha önce arkadaşlarıyla bu konuda konuşmamış olmalarına rağmen, orada "gaza gelir" ve biz sonuna kadar gideceğiz deyiverir. Kadınlar çok ilgilenir ve arkadaşlarına da bahsedeceklerini söyler. Acaba Gaz, arkadaşlarını bu konuda ikna edebilecek midir?

Buradan sonrası ağır heveskıranlık yapmak olur. Her bir karakterin yaşadığı çeşitli zorluklar var, genel işsizlik ve parasızlık sorununun yanı sıra. Bunlarla çeşitli yöntemlerle başa çıkmaya çalışıyor, aslında pek de beceremiyorlar. Bu striptiz numarasına ise giderek ısınıyor ve epey umut bağlıyorlar fakat orada da bazı aksaklıklarla karşı karşıya kalıyorlar. Acıklı ama bir o kadar da komik bir film. Yaşadıkları zorluklar hiç de yabancı değil, hele de özellikle son zamanlarda memleketin halini düşünürsek. Bulduklarını düşündükleri çözüm ise bizim buralarda pek (pek mi? Hiç) işlemez, orası doğru.

Filmin şarkılarının her biri ayrı güzel. Tom Jones mu ararsınız, Donna Summer mı :) Zaten En İyi Şarkı Oscar ödülünü almış. Aşağıdaki fragmanda da mevcut olduğu için bahsetmeden geçemiyciim: İş ve İşçi Bulma Kurumunda sıra beklerken, çalıştıkları şarkının çalması üzerine, her biri sırada farklı yerdeki adamlar, hazırladıkları koreografiye göre hareket etmeye başlıyorlar hep birlikte :)

 

Oyunculara gelince,

 

Başroldeki Robert Carlyle ile başlarsak, maddeler halinde sıralayamayacak kadar az işini biliyorum aslında ama neyse, derli toplu olsun:

- Kendisini The Full Monty filmindeki Gaz rolüyle tanıdım ve sevdim.

- Sonra 2005 yapımı Human Trafficking (İnsan Ticareti) isimli bir mini dizide, genç kadınları zorla kaçırıp seks kölesi olarak çalıştıran aşşağılık... öhöms, bu kadar etkilenmemek lazım tabi ama konu berbat, neyse ne diyorduk, çalıştıran bir çete patronu olarak izledim ve resmen hazmedemedim. The Full Monty'deki rolüyle fazla benimsemişim kendisini.

- Daha sonra da Once Upon A Time (Bir Varmış Bir Yokmuş) isimli uzun soluklu fantastik dizide, Rumpelstiltskin olarak izledim.

 

Gaz'ın kankası Dave rolündeki Mark Addy ise beni şaşırttı doğrusu. Yüz hafızam zayıftır, hafızamı tazelemek için rol aldığı işlere baktığımda, The Full Monty'nin yanı sıra tanıdık iki yapım ile karşılaştım.

- 2010 yapımı, Ridley Scott'un elinden çıkma Robin Hood filminde, Rahip Tuck'ı canlandırmış.

- 2011 yapımı Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinde ise serinin ilk sezonundaki kral, Robert Baratheon'u canlandırmış. Benim bildiğim işleri bunlar.

 

Bir diğer başrol oyuncusu Tom Wilkinson, yüzünü görünce bir yerden tanıdık gelen ama zor çıkaracağınız isimlerden. The Full Monty'de, işsiz kaldığını karısına söyleyemeyen Gerald rolünü oynayan kendisini,

- 2003 yapımı Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız) filminde,

- 2004 yapımı The Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filminde, hafıza silme 'hizmeti' veren doktor rolünde ve

- 2005 yapımı Batman Begins (Batman Başlıyor) filminde mafya babası Carmine Falcone rolünde izledim. Bunların arasında en sevimli rolü The Full Monty filmindeki rolü :)

 

Böyleyken böyle. The Full Monty, eğlenceli bir film ama sulu zırtlak bir komedi değil kesinlikle. İzlerseniz seversiniz bence. İzledikten sonra yoruma da beklerim. İyi seyirler :)


 

Yorum yapma yetkiniz yok