About Time [2013] Film Afişi

About Time, 2013 yapımı bir film. IMDb (Internet Movie Database – imdb.com) puanı 7.8. Zamanda Aşk ismiyle vizyona girmiş. Zaman yolculuğu teması işlese de, konuya bilimkurgusal açıdan bakmıyor, neydi nasıldı sorularına takılmıyor. Önemli olan ilişkiler.

Bir İngiliz yapımı ve filmde Amerikan tarzı sulu zırtlaklıklar pek yok, klasik Hollywood romantik komedilerine nazaran daha sakin bir ritmi var. Romantik komedi diyerek kısıtlamak da filme haksızlık olur aslında. Bir insan, zamanda geriye gidebilecek olsaydı ne olurdu, nasıl olurdu, neler yapar neler yaşardı sorularını soruyor, cevaplar hikayeyi oluşturuyor.

Filmin kahramanı Tim, 21 yaşında iken zamanda yolculuk yapabileceğini, dolayısıyla hayatındaki bazı olmuş şeyleri değiştirebileceğini keşfediyor. Ancak yaptığı her değişiklik başka değişiklikleri de getiriyor ve işler bir noktada çorbaya dönüyor. Bir kız arkadaş edinmek için değişiklikler yaptığında sonuçların istediği gibi olmayabileceğini ve/veyahut işlerin düşündüğü kadar kolay olmayabileceğini görüyor.

Film baş kahramanın ağzından anlatılıyor. Kendisini, ailesini tanıyoruz, aralarındaki ilişkileri öğreniyoruz. Oyuncuların tümü ingiliz. Sakin, bağırmayan oyunculukları var tümünün. Durum komedisinden çok günlük, normal, sıradan hayatlarda rastlayabileceğimiz ufak aksilikler, insani durumlarla hikaye ilerliyor. Sıcak bir anlatımı var. Belki de tam da bu günlük, sıradan hayatlara dair hikayeler, olaylar sayesinde kendinizden çok şey bulabileceğiniz bir film. Heveskıranlık yapmadan daha ne kadar anlatsam bilemedim ama anlatasım var, yakın zamanda izledim ve çok sevdim. İzleyin, pişman olmazsınız.

Meraklısı için:

- Başrol oyuncusu Domhnall Gleeson (İngilizlerin Amerikalılar gibi sahne adı seçmeyip kendi zor okunan adlarında ısrar etmelerine de hastayım. Bkz. Gwyneth Paltrow, Benedict Cumberbatch :) ), 2014 yapımı bilimkurgu filmi Ex Machina'da da başroldeydi. Yapay Zeka üzerine psikolojik bir deneyi anlatır diyeyim sadece. Bilimkurgu meraklılarına 8.7 şiddetinde tavsiye!

- Baş kadın oyuncu Rachel McAdams 2004 yapımı Notebook (Not Defteri) filminde de başroldeydi. O filme de romantik deyip geçmemek lazım, komedi hiç değil zaten. Hikayesi fenadır :)

- Babayı oynayan Bill Nighy'nin ayrıca hastasıyım. Kendisini;

--- 2003 yapımı Love Actually (romantik komedi, yılbaşı temalı) filminde geçkin (ve epeyce zevzek) bir rock yıldızı (ki bu film başlı başına bir yorumu hak eder),

--- 2006 yapımı Karayip Korsanları Ölü Adamın Sandığı ve 2007 yapımı Karayip Korsanları Dünyanın Sonu (fantastik komedi macera) filmlerinde Korsan Kaptan Davy Jones,

--- 2009 yapımı Underworld (Karanlıklar Ülkesi) (aksiyon macera fantastik) filminde aristokrat bir vampir (yüksek sınıf bir o.ç.),

--- 2010 yapımı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1 (fantastik) filminde Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour (tam bir ağır abi) olarak izleyebilirsiniz. Bu sonuncu çok ufak bir rol olmasına rağmen parıldıyordu resmen. Anlayacağınız, her türde oynamış, hepsinin de hakkını vermiş bir oyuncu.

Bi film yorucam diye beş film (altı? yedi? :) ) önerdim galiba, çaktırmayın :) Her türden hoşlanana bir şeyler çıktı sanırım. Hepinize iyi seyirler.


 

Yorum yapma yetkiniz yok