Secondhand Lions [2003] Film Afişi

Merhaba arkadaşlar, bugün yoracağım filmin adı, Secondhand Lions. 2003 yapımı olan filme Muhteşem Üçlü diye bi isim beğenmişler. Filmin ismini doğrudan çevirince bişeye benzetemediklerinde genelde içeriğe göre ve/veya ticari bi isim uyduruyor yapımcılar :) Secondhand ikinci el, kelepir gibi anlamlara sahip. Lion ise aslan.

Filmin kahramanı, 13 yaşındaki Walter'ın hayatı pek kolay değil. Bekar annesi hafifmeşrep bir kadın ve eş tercihleri pek parlak değil. Yine bir koca avına çıkmadan önce, yaz tatili için Walter'ı büyük amcaları Hub ve Garth'ın evine bırakıyor. Bu iki amca, gençliklerinde epey bir süre ortadan kaybolmuşlar. Nereye gittikleri, ne yaptıkları bilinmiyor ama bir yerlerden bir şekilde bir servet elde ettikleri söylentisi var. Walter'ın annesi de, oğlunun kendisini bu egzantrik amcalara sevdirebilmesini ve bu sayede bu servetten bir pay alabilmeyi umuyor.

Hub ve Garth başta Walter'a gönülsüzce katlansalar da, giderek onu kabulleniyorlar ve aralarında kendine has bir ilişki gelişiyor. Hatta ona, ortadan kaybolduklarında yaptıklarına dair fantastik hikâyeler anlatıyorlar. Amcaları ile geçirdiği yaz, Walter için çocukluktan ergenliğe geçiş aynı zamanda. Yaz sonunda, annesi geri geldiğinde ise kendi yaşamının dizginlerini ele alması ve ne yapacağına karar vermesi gerekiyor.

Tesadüfen televizyonda izlediğim ve çok sevdiğim bir film bu. Sıcak, sevimli bir hikâye. Utangaç bir çocuğun delikanlılığa geçişinin hikâyesi. Film bir takım sürprizler de barındırıyor ki elbette söylemem :)

Oyunculara gelince,

Önce, başrol oyuncusu Haley Joel Osment. Genç oyuncu,

- ilk olarak Altıncı His (Sixth Sense, 1999) filminde Bruce Willis'in rol arkadaşı olarak dikkatleri üzerine çekti ancak dikkatli gözler onu Forrest Gump'un oğlu rolünde de hatırlayacaktır.

- 2000 yapımı Pay it Forward (İyilik Yap İyilik Bul) filminde, öğretmeninin verdiği, "Dünyayı değiştirmek için ne yaparsın?" konulu ödev için bulduğu çözüm ile gerçekten bir fark yaratan bir ilkokul öğrencisini canlandırdı.

- 2001 yapımı Yapay Zeka (A.I. - Artificial Intelligence) filminde, geri dönüşsüz duygusal modu çalıştırılan (evin annesini anne olarak benimseyen) ancak daha sonra sokağa terkedilen bir android çocuğu canlandırdı. Spielberg'in yönetmenliğini üstlendiği film esasen Stanley Kubrick'a ait ancak hikâyeyi kendisi filme alamadan öldü gitti. Filmi beğendim beğenmesine ama tarzları öyle farklı ki, "Yazan: Kubrick, Bozan: Spielberg" diye düşünmeden edemiyorum.

Sonrasında pek çok filmde rol alsa da hiçbirini tanımıyorum. Büyüyünce pek başarılı olamayan çocuk yıldızlardan biri haline geldi sanırım.

Vee, amcalar: Michael Caine ve Robert Duwall :) Bilmem bu iki devasa oyuncuyu anlatmaya gerek var mı? Gençliklerinde ayrı, yaşlılıklarında ayrı efsane işlere imza attılar. Alfabetik sırayla, Caine'den başlayalım :)

Michael Caine'in upuzuuun kariyerinden seçme (tabii ki kendi beğenime göre eheh) birkaç filmden bahsedeyim:

- Ölüm Kapanı (Deathtrap, 1982) filminde, bir öğrencisinin yazdığı metne konmak için cinayet işlemeyi bile göze alabilecek bir Broadway oyun yazarını canlandırıyor.

- Tanrı'nın Eseri, Şeytanın Parçası (Cider House Rules, 1999) (isim aslen Şıraevi Kuralları gibi bir şey demek, ne alaka isim diye hiç sormayın, bkz girişte yaptığım açıklama :) ) filminde, bir kimsesizler yurdunun sorumlu doktorunu canlandırıyor. Burada yan rolde ama konuşturuyor, her zamanki gibi :)

- Düşlerin Efendisi (Quills, 2000) filminde, Marki dö Sad'ın yattığı akıl hastanesinin müdürünü canlandırıyor.

- Christopher Nolan imzalı yeni nesil Batman filmlerinde ise Bruce Wayne'in sadık uşağı Alfred'i canlandırıyor.

Yan rolde olup ışıldadığı pek çok film var ama uzatmayayım :)

Robert Duvall ise,

- Godfather desem? :) Ailenin genç avukatını candırdı.

- Deneyimli aktör genellikle yan rollerde oynadı ama hepsinin de hakkını verdi.

- Özellikle Kırmızı Leke (The Scarlett Letter, 1995) filmindeki rolünü es geçemem. Başkasına aşık olan genç kadının acımasız yaşlı kocasını canlandırmıştı.

Böyleyken böyle. Umarım bu filmi bulabilir ve seyredersiniz. İyi seyirler :)


 

Yorum yapma yetkiniz yok