Das Leben der Anderen [2006] Film Afişi

Merhaba Arkadaşlar,

Bu kez yoracağım filmin adı, Başkalarının Hayatı (Das Leben Der Anderen). 2006 yapımı olan filmi yakın zamanda izledim ve çok etkilendim.

Alman yapımı olan film, duvarın yıkılmasından birkaç yıl önce, Doğu Almanya'da geçiyor. (Yaşı tutmayanlar için not: Bir zamanlar iki Almanya vardı. Batı Almanya dış dünyaya açık, kapitalist bir düzende iken Doğu Almanya sözümona sosyalist düzende idi. Dış dünyaya kapalıydı, ülkeye giriş çıkış kolay olmaz, batılı yayınlar eserler ülkeye giremezdi. Baskı ve sansür dönemi sizin anlayacağınız. Ayrıca Berlin şehri de bir duvar ile birbirinden ayrılmıştı, yarısı bir tarafta, yarısı diğer taraftaydı. İki Almanya'nın birleşmesi ve duvarın yıkılışı, önemli bir milattır Avrupa siyasi tarihi için. Büyük bir gürültüyle yıkılışının ardından hâlâ ziyaretçi kabul eder Berlin duvarı.)

Bu zorunlu aradan sonra konumuza dönelim. Kahramanımız, üst düzey bir gizli servis görevlisi. Sosyalist düzene idealistçe bağlı, işini en iyi şekilde yapan bir adam. İyi şekilde derken işkenceci ve bundan zevk alan bir cani değil. Bilimsel sorgulama yöntemleri üzerine eğitim almış ve bunun eğitimini de veriyor. Ne sorulur, nasıl sorulur, sorgulanan kişinin hangi tepkileri ne demektir gibi. Yalnız bir adam, hayatı işi olmuş ve bu işi idealist bir biçimde layıkıyla yapmaya çalışıyor.

Bir gün adamımız, bir tiyatro yazarı ve oyuncusundan oluşan sanatçı bir çifti dinleme görevi alır. Çifti dinledikçe, ister istemez hayatlarından etkilenmeye başlar. Çiftin yaşamı, düşünceleri, okudukları, dinledikleri her şey adamın zihninde farklı kapılar açar, onlarla bağ kurar. Bu görev sona erdiğinde, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır...

Filmi çok sevdim gerçekten. Çok etkilendim. Yalın bir anlatımı var. Dönemin ruhunu çok iyi vermiş. Adamdaki değişimi izlemek çok enteresandı. Birdenbire olmuyor, yavaş yavaş nüfuz ediyor dinledikleri adamın ruhuna. Başrol oyuncusunun, karakterin yaşadığı derin değişimi bu kadar sade ve sakin bir oyunculukla anlatmasından çok etkilendim.

Sakin bir ritmi var filmin, öte yandan sıkmadan akıyor. Film kabaca iki bölüm. İlki daha uzun, adamın sanatçı çifti izleme görevinin bitişine kadar sürüyor. İkinci bölüm daha kısa, ilk bölümdeki olaylardan birkaç yıl sonrasını anlatıyor ve konuyu hızlı bir şekilde toparlıyor. Finali de ayrıca etkiledi, özellikle final sahnesi, adamın cümlesi ve yüzündeki ifade.

İşte böyle. Filmi izledikten sonra uzun süre zihnimde bıraktığı izle dolaştım. Zihinde kalıcı olan filmleri seviyorum. Dönem filmlerini ister sevin ister sevmeyin, bu filmi seversiniz bence. Özünde insan hikayesi anlatıyor çünkü. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler :)


 

Yorum yapma yetkiniz yok