Neden yazıyorum?

Merhaba arkadaşlar, tanışalım mı? Baştan uyarayım azıcık (!) uzun :)

İçedönük bir insanım. Dikkat içekapanık değil! Yani kendi kendime gayet güzel eğlenebilirim.

İyi bir okur olduğumu düşünüyorum. Sıkı okurluk ve edebiyatçı anne babadan kaynaklanan bir imla ve anlatım bozukluğu alerjim var, bi insanın anadilini doğru yazması gerektiğine inanıyorum. Redaktör olarak çalışsam olur yani, o derece. (Sosyal medyada çokça kullanılan konuşma dili kalıplarından bahsetmiyorum tabii ki.) Kitap okuma konusu, bilimkurgu ve Ursula K. LeGuin'den bahsetmezsem eksik kalır. Anarşist, feminist ve taocu bir kadın yazar olan kendisinin hastasıyım. Bilimkurgu denince ilk akla gelen, gelişmiş teknolojiler, bilgisayarlar, silahlar vb değil de daha çok alternatif toplumlar tasarlıyor-du, kaybettik kendisini 2018 başında. Çok üzgünüm.

Okumanın yanı sıra, iyi bir film izleyicisi olduğumu söyleyebilirim. Zehiri küçük yaşta babamdan aldık. TRT'nin siyah beyaz zamanında başladık, başlayış o başlayış. Takip ettiğim oyuncular, yönetmenler, diziler vardır. Film konusunda da bilimkurgu birkaç tık öne geçer. Zaman konusuyla, carpe diem ile kafayı bozduğumu söyleyebilirim. Aslında dramdan polisiyeye, aksiyondan komediye pek çok türü severim de bir tek korku sinemasına ısınamadım. Çocukken Hitchcock'un Kuşlar'ını izleyip gece uykusuz kalmışlığım var...

İzmirli bir İstanbulluyum. İletişim alanında İzmir'de okudum, ardından İstanbul'a dönüp muhtelif (turizm, halkla ilişkiler, organizasyon vb) işlerde çalıştım. Sonra bu alanın bana göre olmadığına karar verip, arkama bakmadan kaçtım. İçedönük bi insansın sen kardeşim, ne işin olur halkla ilişkilerle falan değil mi ama? İşte ne yaparsın, insanın kendini tanıması zor zenaat, hele de kavak yelleri eserken lise çağında...

İletişim sektöründen kaçmazdan önceki sene girdiğim sınavı kazanıp, ispanyol dili ve edebiyatına kapağı attım. Adeta suda balık gibi hemen uyum sağladım. Hemen öncesinde evden çeviri yapmaya başlamıştım satış pazarlama reklam halkla ilişkiler alanlarında, önceki okul ve iş deneyimi de hepten boşa gitmedi yani. Fakat yaşlı (!) öğrenci olmak da ne zevkliymiş arkadaş! Barlar alkoller gezmeler sevgililer, kısaca hormonların paçalardan aktığı dönemi çoktaaan atlattığımdan, bildiğin inek oldum çıktım! Ömrü hayatımda o kadar zevkli ders çalıştığımı bilmem :)

Bebenin gelişi ile birlikte benim evden çalışma olanağım kalmadı (zaten çeviri yaptığım dergi de durmuştu piyasanın durumu nedeniyle), hâlâ da konsantrasyon sürem üç saniye, nerede kaldı çeviri yapmak. Oysa ispanyolcaya da el atmak, edebiyat çevirisi yapmaya başlamak istiyordum. Neyse, biraz daha var besbelli.

Bu arada üyesi olduğum bir facebook grubunda katkım olsun diye arada bir film anlatmaya başladım. Baktım hoşuma gitti, neden bir blogda yazmaya devam etmiyorum dedim. Oradaki film yazılarımı okuyan arkadaşlar da biraz gaz verdiler doğrusu. Çok uzun zamandır blog açmak istiyordum zaten ama ne yazacağımı bilmiyordum, öte yandan farklı bir şey olsun istiyordum, mevcut örneklerden bir tane daha olsun da istemiyordum. Bu vesile ile ne yazacağımı bulmuş oldum. İzlediğim, sevdiğim filmleri anlatmayı seviyorum. Özellikle de filmler arasındaki geçişler, bağlantılar, göndermeler hoşuma gidiyor. Bir filmden, oradaki yönetmenin başka filmine, ordaki bir oyuncunun başka bir filmine derken, zihnimde gezip duruyorum. Heveskıranlık yapmadan, katil uşak demeden ama izlemeye özendirerek yazmaya çalışıyorum. Umarım başarıyorumdur. Neden Bilgecesine olduğuna gelince, filmi tuttuğum yerden bir de ben anlatayım dedim :)

Bu sosyal medya denen nanede herkes göstermek istediği kadarını gösteriyor, izleyenler de o kişiyi tanıdığını sanıyor. Oysa ki bir ilişkinin başlangıcında olduğu gibi en güzel hallerimizle çıkıyoruz "sahneye", en güzel marifetlerimizi sergiliyoruz. Kaldı ki o paylaşılan en güzel haller de o kişiyi tüm yönleriyle anlatmıyor, sadece paylaşmayı seçtiği kısım oluyor bu. Benim de elbette bol miktarda defom var, onları da burada göstereceğimi sanıyorsanız çok yanılırsınız, hıh! :)

Böyleyken böyle. Herkese selamlar :)

 

 e-posta :  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 twitter :  @bilgecesine